Transport zwłok z zagranicy, to proces czasochłonny , oraz stresujący. Aby móc sprowadzić zwłoki naszych bliskich, należy przede wszystkim, skompletować najważniejsze dokumenty, oraz skorzystać z usług zakładu pogrzebowego, który świadczy tego typu usługi. Nie każdy zakład pogrzebowy, jest w stanie przewieź ciało z zagranicy. Wymagane są odpowiednie zaświadczenia, specjalnie przygotowany samochód, oraz duży nakład finansowy, dlatego też, rodzina, która chce sprowadzić zwłoki, przeciętni musi wydać około 10000 zł.
Jakie dokumenty są niezbędne, do sprowadzenia zwłok z zagranicy?
W Polsce, pozwolenie na wydanie zwłok, wystawia się tylko dla zmarłych, którzy nie chorowali na choroby zakaźne. Celem zakazu, jest uniknięcie rozprzestrzenienia się choroby, oraz ewentualne dopuszczenie do powstania stanu epidemii. Jeśli chory zmarł w skutek choroby zakaźnej, sprowadzenie zwłok, może nastąpić dopiero po upływie dwóch lat, od dnia zgonu. W innym przypadku, decyzja o wydaniu zwłok, zapada do 7 dni.
Aby móc sprowadzić zwłoki bliskich, należy skompletować szereg dokumentów. W ich skład wchodzi:
– akt zgonu
– pozwolenie na wydanie zwłok
– dokument potwierdzający, iż wybrany zakład pogrzebowy, jest przygotowany do transportu ciała
– pozwolenie, starosty, oraz inspektora sanitarnego
Należy również zwrócić uwagę, na specjalny wniosek, który ma na celu, pozwolenie na wydanie ciała.
Sprowadzanie zwłok, możliwe jest aż trzema środkami transportu. W zależności od terminu, oraz możliwości, transport może odbyć się drogą morską, powietrzną, oraz lądową. Cena usługi, zależy nie tylko od zakładu pogrzebowego, ale również wybranego środka transportu.
W przypadku zdecydowania się na kremację, sprowadzenie prochów jest możliwe po skompletowaniu wszelakich dokumentów. Należą do nich:
– akt zgonu
– zaświadczenie o kremacji
– pozwolenie na wydanie prochów
– oświadczenie zakładu pogrzebowego, iż podczas transportu, prochy będą znajdowały się w metalowej urnie, a w jej środku, znajdować się będą wyłącznie prochy.
W przypadku ubiegania się o wydanie zwłok, lub prochów zmarłego, pod uwagę brane jest pokrewieństwo. U wydanie ciała może ubiegać się małżonek/ małżonka, rodzic, dziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki oraz rodzeństwo. Następnie dalsza rodzina oraz konkubinowie. To oni również, biorą na siebie obowiązek pochówku, oraz uiszczeni opłaty, za transport, ewentualną kremację, przechowywanie ciała, leczenie, wydanie odpowiednich dokumentów i zaświadczeń oraz organizację ceremonii pogrzebowej.